Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Fundusze Europejskie/Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

19 marca 2019r., imieniny: Józefa, Bogdana, Laili

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

POŻYCZKA NA DOWÓD. Bez zaświadczeń, minimum formalności. Zadzwoń: 857146102 (fak.00039/19-o-i)

...wejdź do działu

Frankfurt n/Menem i okolice – soboty, środy, 85 747 – 43 – 63, 602 – 681 – 677 (fak.00003/19-o-i)

...wejdź do działu

Sprzedam siedlisko 0,60 ha z domem, ogrodem i stawem. Tel. 600 – 343 – 819 (fak/sms)

...wejdź do działu

PRODUCENT SIATKI OGRODZENIOWEJ. Bramy, słupki, PANELE OGRODZENIOWE. 86/216 22 27, 604 231 333 www.siatki-stal.pl (fak.00027/19-o-i)

...wejdź do działu

Na gorąco

W Liceum Pedagogicznym w Łomży dostał na koniec roku 6 dwój i nie zdał do następnej klasy. Podarł świadectwo, mamie powiedział, że żadnych świadectw nie dawali i...wyjechał

Kręta ścieżka do Boga

Ks. Jan Żelazny z nadesłanym z Watykanu błogosławieństwem papieskim na czterdziestolecie kapłaństwa

1.

Drewniana chałupa pod strzechą w Kupiskach Nowych (przy drodze na Bożenicę); matka, ojciec, znacznie starsi od niego bracia i siostry. Na podwórku piwnica i gołębnik starszego brata. Urodził się jako dziesiąte dziecko (czworo zmarło), osiem lat po siostrze Stasi. Był bożym darem i zmartwieniem matki.

„Urodziłem się w styczniową noc 1939 roku. Byłem słaby, nie dawano mi szans na przeżycie. Chrzest odbył się następnego dnia w katedrze w Łomży”, wspomina ksiądz Jan Żelazny.

Gdy miał trzy lata, była okupacja sowiecka, a przez wieś przeciągał cygański tabor. Wybiegł na drogę, żeby popatrzeć. Jedna z cyganek złapała go i ukryła. Zaczął wrzeszczeć wniebogłosy, a z nim jedenastoletnia Stasia.

„Gdyby z odsieczą nie nadciągnęli mieszkańcy Kupisk, wychowaliby mnie na Cygana!”, śmieje się.

Miał siedem lat, wybrał się latem w odwiedziny do zamężnej już siostry Jadzi w Nowogrodzie. Poszedł popływać w Narwi, wskoczył do wody i... ocknął się w domu w Kupiskach. Powiedziano mu, że o mało się nie utopił. Nie wiadomo, kto go wyciągnął z wody. Wkrótce przyśniły mu się statek, palmy i Jan Chrzciciel. Wiele lat później, w Ziemi Świętej, na jawie zobaczył obraz z tego snu...

2.

Po podstawówce zaczął uczyć się w Technikum Weterynaryjnym w Łomży. Był rok 1953, chodzenie do kościoła nie było mile widziane. A Janka ciągnęło przed ołtarz w katedrze. I przed cudowny obraz Matki Boskiej Łomżyńskiej. Z kolegą Jankiem, który chodził do „Ekonomika”, postanowili w drugiej klasie rzucić szkoły i wstąpić do nowicjatu u kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą. Jak postanowili, tak zrobili.

„Wytrzymałem cztery miesiące i odszedłem. Nie dałem rady poddać się obowiązującej nowicjuszy przedsoborowej, średniowiecznej ascezie. Gdy magister nowicjatu ojciec Ambroży nazwał mnie grzesznikiem i postraszył piekłem za zjedzenie jabłka, które znalazłem pod klasztorną jabłonką, opuściłem klasztor. Janek wytrwał, został kapucynem”...

Anna Dylewska

Całość w wydaniu papierowym i e-kontakty od czwartku, 22 listopada. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (108)

Kupię 30 sztuk beczek 200, 220 litrów, niebieskie lub czarne. Tel. 600 – 588 – 666 (fak/sms)

...wejdź do działu

Oddam wersalkę, sofę i fotel za darmo. Tel. (86) 218 – 78 – 13 (o/b)

...wejdź do działu

Opieka Niemcy Legalnie. Tel. 725 – 248 – 935 (fak.00001/19-o-i)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 42 43

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek