Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Fundusze Europejskie/Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

14 grudnia 2018r., imieniny: Alfreda, Izydora, Alfredy

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Opieka Niemcy Legalnie. Tel. 725 – 248 – 935 (fak.00193/18-o-i)

...wejdź do działu

Studia podyplomowe: na kwalifikacje rolnicze, wycena nieruchomości, doradca ds. ochrony środowiska. Kursy: na licencję pośrednika i zarządcy nieruchomości PFRN. www.sedpol.com.pl, tel. 22 3317633 (fak.00215/18-o-i)

...wejdź do działu

Sprzedam Opla Vectre z 2001 roku, 2.0tdi, stan dobry, przegląd do lipca 2019 roku, nowe opony zimowe. Cena 3 000 zł. Tel. 535 – 502 – 513 (fak/sms)

...wejdź do działu

Układanie glazury, terakoty. Profesjonalnie. Tel. 692 – 112 – 518 (p-000934-o-i)

...wejdź do działu

Na gorąco

W Liceum Pedagogicznym w Łomży dostał na koniec roku 6 dwój i nie zdał do następnej klasy. Podarł świadectwo, mamie powiedział, że żadnych świadectw nie dawali i...wyjechał

Kręta ścieżka do Boga

Ks. Jan Żelazny z nadesłanym z Watykanu błogosławieństwem papieskim na czterdziestolecie kapłaństwa

1.

Drewniana chałupa pod strzechą w Kupiskach Nowych (przy drodze na Bożenicę); matka, ojciec, znacznie starsi od niego bracia i siostry. Na podwórku piwnica i gołębnik starszego brata. Urodził się jako dziesiąte dziecko (czworo zmarło), osiem lat po siostrze Stasi. Był bożym darem i zmartwieniem matki.

„Urodziłem się w styczniową noc 1939 roku. Byłem słaby, nie dawano mi szans na przeżycie. Chrzest odbył się następnego dnia w katedrze w Łomży”, wspomina ksiądz Jan Żelazny.

Gdy miał trzy lata, była okupacja sowiecka, a przez wieś przeciągał cygański tabor. Wybiegł na drogę, żeby popatrzeć. Jedna z cyganek złapała go i ukryła. Zaczął wrzeszczeć wniebogłosy, a z nim jedenastoletnia Stasia.

„Gdyby z odsieczą nie nadciągnęli mieszkańcy Kupisk, wychowaliby mnie na Cygana!”, śmieje się.

Miał siedem lat, wybrał się latem w odwiedziny do zamężnej już siostry Jadzi w Nowogrodzie. Poszedł popływać w Narwi, wskoczył do wody i... ocknął się w domu w Kupiskach. Powiedziano mu, że o mało się nie utopił. Nie wiadomo, kto go wyciągnął z wody. Wkrótce przyśniły mu się statek, palmy i Jan Chrzciciel. Wiele lat później, w Ziemi Świętej, na jawie zobaczył obraz z tego snu...

2.

Po podstawówce zaczął uczyć się w Technikum Weterynaryjnym w Łomży. Był rok 1953, chodzenie do kościoła nie było mile widziane. A Janka ciągnęło przed ołtarz w katedrze. I przed cudowny obraz Matki Boskiej Łomżyńskiej. Z kolegą Jankiem, który chodził do „Ekonomika”, postanowili w drugiej klasie rzucić szkoły i wstąpić do nowicjatu u kapucynów w Nowym Mieście nad Pilicą. Jak postanowili, tak zrobili.

„Wytrzymałem cztery miesiące i odszedłem. Nie dałem rady poddać się obowiązującej nowicjuszy przedsoborowej, średniowiecznej ascezie. Gdy magister nowicjatu ojciec Ambroży nazwał mnie grzesznikiem i postraszył piekłem za zjedzenie jabłka, które znalazłem pod klasztorną jabłonką, opuściłem klasztor. Janek wytrwał, został kapucynem”...

Anna Dylewska

Całość w wydaniu papierowym i e-kontakty od czwartku, 22 listopada. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (107)

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 42 43

...wejdź do działu

Sprzedam grunt w Żelkowie k. Siedlec 2,5 ha, tel. 602 224 161 (fak.00215/18-o-i)

...wejdź do działu

Zakupię ciągniki Ursus, Zetor, New Holland, Massey Ferguson, Same Landini, Pronar, Renault, Foton, Farmtrac. Każdy stan oraz prasy belujące Sipma, Warfama, Carraro, Morra. Gotówka od ręki, odbiór z podwórka. Dzwoń, pisz smsa – oddzwonię. Tel. 660 – 795 – 977 (fak/sms)

...wejdź do działu

Belgia, Niemcy, Holandia, soboty, niedziele, poniedziałki, środy, czwartki – klimatyzacja, DVD, 85 747 – 00 – 01, 602 – 664 – 771 (fak.00031/18-o-i)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek