Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Fundusze Europejskie/Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

8 marca 2021r., imieniny: Beaty, Wincentego, Jana

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Zakupię ciągniki Ursus, Zetor, New Holland, Same, Landini, Massey Ferguson, Renault, Foton, Farmtrac, Deutz Fahr, John Deere itd. każdy stan oraz prasy, belarki Sipma, Warfama, Carraro, Gallignani itd. Gotówka od ręki. Dzwoń, pisz. Tel. 660 – 795 – 977 (fak/sms)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 42 43

...wejdź do działu

Opieka Niemcy Legalnie. Tel. 725 – 248 – 935 (fak.00065/19-o-i)

...wejdź do działu

Łomża

Jak prezydent kasę wydaje

Nowa zakładka tematyczna „Rejestr zawartych umów” pojawiła się w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Łomży na żądanie niektórych radnych. Są w niej informacje o umowach, których publikacja w BIP nie jest obowiązkowa. Jak twierdzi prezydent Mariusz Chrzanowski, do wniosku radnych przychylił się „dla większej transparentności finansów publicznych i przejrzystości działań Prezydenta Miasta”.

Rejestr zawiera już 92 umowy, podpisane przez prezydenta od 1 stycznia do 20 marca 2015 roku. Dwie ostatnie dotyczą wizyty w Łomży reżysera filmowego Jerzego Hoffmana i kaskadera z jego produkcji filmowych Lecha Adamowskiego. Pierwszy za prezentację cyfrowej wersji „Potopu” dla 70 widzów, którzy zjawili się 28 marca na spotkaniu w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich oraz za wykład patriotyczno - historyczny otrzymał 5 000 zł, drugi za wykład patriotyczno - historyczny wygłoszony na tym samym spotkaniu 1 500 zł.

Nie tylko radni, także mieszkańcy Łomży powinni jak najczęściej zaglądać do tej zakładki. Jej lektura jest niezwykle pouczająca i skłania do przemyśleń…

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Golibroda z Łomży sławny na południu Polski, Łomża zapłaci odszkodowanie, Zdjęcia Hotelu „Polonez”, O autyzmie, Najlepsi recytatorzy, Rachunek sumienia, Współpraca liderów, Wybory sołtysów, 120 000 zł dla Śniadowa, Otwarcie „płucnego”


Jeden projekt remontu Hali Targowej poszedł do kosza. To także zmarnowane pieniądze miejskie. Pytamy ratusz: ile będzie kosztowało odstąpienie od umowy z biurem projektowym z Białegostoku na projekt remontu Hali, zlecony przez poprzednią ekipę?

Starówkę ożywią…samochody!

Powiększenie parkingów wzdłuż zachodniej pierzei Starego Rynku, zajęcie na parkingi części Rynku, przywrócenie ruchu pojazdów wzdłuż pierzei południowej (przy budynkach z arkadami) to główne postulaty przedsiębiorców, prowadzących w tamtym rejonie Łomży sklepy i zakłady usługowe, które zgłosili na czwartkowym (19 marca) spotkaniu z prezydentem Łomży Mariuszem Chrzanowskim i jego zastępcami.

Kilka dni wcześniej MPGKiM, zarządca zabytkowej Hali Targowej na Starym Rynku, ogłosił przetarg na wynajem 40 (czyli wszystkich) lokali do prowadzenia działalności handlowo - usługowej. To sygnał , że ratusz zaniechał kontynuacji działań z poprzedniej kadencji, mających na celu generalny remont zabytkowej hali z nadaniem jej charakteru obiektu kulturalnego. Z myślą o remoncie i zmianie funkcji budynku, w ubiegłym roku, po oddaniu do użytku nowej hali na targowicy miejskiej, prawie wszyscy kupcy z Hali na Starym Rynku zostali przeniesieni do nowej na targowicy. Czy teraz znajdą się chętni do powrotu na Stary Rynek? I co z remontem Hali, której zaniedbany wygląd szpeci Stary Rynek?

Ruch MPGKiM i postulaty właścicieli lokali ze starówki z 19 marca to kolejny sygnał, że koncepcja Starego Rynku i starówki jako tzw. wizytówki miasta, czyli deptaka z atrakcjami kulturalnymi dla mieszkańców i turystów, w którą Łomża zainwestowała w poprzedniej kadencji kilka milionów, znalazła się w odwrocie. Wszystko wskazuje na to, że Stary Rynek stanie się parkingiem, jak wcześniej stał się parkingiem Plac Niepodległości. To wygodne dla właścicieli sklepów i urzędników. Pierwsi uważają, że w ten sposób zyskają klientów, którzy podjadą pod ich biznesy samochodami. Drudzy nie będą musieli się martwić o brak parkingów. Staromiejscy biznesmeni domagają się też likwidacji strefy ograniczonego postoju na starówce, aby nie płacić za parkowanie swoich samochodów oraz aby nie płacili ich klienci. Jeżeli władze na to wszystko pójdą, będzie to marnotrawstwo już włożonych w tę część Łomży niemałych pieniędzy. I dowód, że także, jak poprzednie ekipy, nie ma wizji miasta.

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty .Łomża wypłacalna, Zamalowali mowę nienawiści, Lista nadziei, Na bezpańskie psy i koty, Humanista i były poseł, Bona odpłynęła z Łomży, Jarmark świąteczny, Klątwa na Wielkanoc. Kliknij tutaj


Pracowici i oszczędni

Od lewej: wiceprezydent Agnieszka Muzyk, prezydent Mariusz Chrzanowski, wiceprezydent Andrzej Garlicki

Prezydent na dorobku

Obejmując urząd prezydenta Łomży w grudniu2014 roku Mariusz Chrzanowski (lat 31) prywatnie był pod względem majątkowym na dorobku, wynika z jego oświadczenia majątkowego, złożonego w momencie rozpoczynania kadencji. Wykazał 12 000 zł oszczędności i audi a4 rocznik 2004, warte 25 000 zł. Nie ma własnego mieszkania. W roku 2014 jako asystent w PWSIP zarobił 49 560 zł, jako radny 16 022 zł oraz już jako prezydent w grudniu otrzymał wynagrodzenie 5 545 zł brutto. Wszystkie jego dochody to współwłasność małżeńska. Nie posiada ani złotówki zobowiązań finansowych.

Wiceprezydenci ustawieni

Wiceprezydent Agnieszka Muzyk w momencie przeprowadzki do ratusza miała jako własność odrębną 392 000 zł oszczędności, spółdzielcze mieszkanie własnościowe 74 mkw. warte 220 000 zł oraz toyotę camry rocznik 2003 wartą 25 000 zł. W roku 2014 pracowała na dwóch etatach. W Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej zarobiła 70 895 zł, a w PWSIP 56 013 zł brutto. Nie ma żadnych zobowiązań finansowych.

Wiceprezydent Andrzej Garlicki ma we współwłasności z żoną 67 195 zł oszczędności, a jako własność odrębną spółdzielcze mieszkanie własnościowe 60,6 mkw. warte 120 000 zł. Jeździ volvo s80 rocznik 2008 (współwłasność małżeńska). Jako dyrektor regionalny firmy Stefczyk Finanse zarobił w ubiegłym roku 140 162 zł netto (współwłasność małżeńska).

Agnieszka Muzyk przed objęciem funkcji zarabiała tylko nieco mniej, a Andrzej Garlicki zdecydowanie więcej, niż będą zarabiać jako wiceprezydenci Łomży. Ich „gołe” (bez trzynastek i premii) roczne dochody na stanowiskach zastępców prezydenta Łomży wyniosą 131 568 zł brutto (bez trzynastek i premii).

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Pobicie zamiast opieki, Audytu nie będzie, Karta rodziny w gminie Łomża, Kto przejmie dworzec autobusowy, Dotacja na naukę, Maturzyści przed wyborem, Będę ratować na wodę, Kapslowe podzielone, Do szkoły liderem, Pobicie zamiast opieki? Kliknij tutaj


Nareszcie w ratuszu właściwie zauważyli przykry problem Łomży zasr...przez ptaki

Ludzie, miejcie rozum!

Zanieczyszczone po zimie odchodami gołębi, kawek i gawronów pl. Jana Pawła II oraz stary cmentarz przy ul. Kopernika w Łomży przedstawiały szokujący widok. Niektórzy radni po staremu rzucili się na służby miejskie, że nie wywiązują się z utrzymania porządku. Służby miejskie wyczyściły pl. Jana Pawła i inne zabrudzone miejsca, a nawet zlikwidowały część gawronich gniazd na wysokich drzewach w parkach i na skwerach. Cmentarz nadal jest obsry..., aż strach go odwiedzać. Ale na tym sprawa się tym razem nie zakończyła. Ratusz wystąpił z apelem do mieszkańców Łomży o powstrzymanie się od karmienia ptaków.

Apel nie zmieni, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, mentalności ludzi, którzy całe życie wynoszą „ptaszkom” kuchenne odpadki przed bloki, rozrzucają je na każdym skwerku, nawet na reprezentacyjnym Starym Rynku. W ślad za tym powinna iść rozumna akcja edukacyjna. Przy każdym śmietniku powinna być tabliczka z ostrzeżeniem, że nie należy rozrzucać suchego lub rozmoczonego chleba. Ci, którzy przynoszą całe kubły rozmoczonego chleba i wyrzucają je codziennie na brudnym Starym Rynku, powinni otrzymać mandaty! Wspólnymi siłami możemy sprawić, że nasze miast będzie czyste i przyjemne, a w parkach i na skwerach słychać będzie śpiew, a nie ponure krakanie.

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Dziecko w spirali nienawiści, Nowa wizja Łomży?, Strach przed przemocą, Drogi z porozumienia, Becikowe z zysków MPEC, Rozwój na kredyt, Elektrośmieci na kataklizmy, Konkurs z jajem, Grubas i dupek, Bez jutra. Kliknij tutaj


W tym roku obchodzimy 90 rocznicę utworzenia Diecezji Łomżyńskiej

Lud wierny, Bogu oddany...

Kard. Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia na procesji w Łomży, 7 września 1975 r.

Diecezja Łomżyńska powołana została bullą Vixdum Poloniae unitas z 28 października 1925 przez papieża Piusa XI. Jest jedną z trzech diecezji metropolii białostockiej. Dziś liczy 549 143 wiernych w 181 parafiach województwa podlaskiego i mazowieckiego. Pracuje w niej 545 kapłanów

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, pochodzący z Zambrowa arcybiskup przemyski Józef Michalik uważa, że największą wartością Diecezji Łomżyńskiej jest „wierny lud, Bogu oddany, przywiązany do Kościoła i Ojczyzny”.

Szczególną wrażliwość na Słowo Boże widać w Łomży od pradziejów chrześcijaństwa. To tutaj niezwykle serdecznego przyjęcia doznał ponad 1000 lat temu św. Brunon z Kwerfurtu, obecnie patron Diecezji Łomżyńskiej, Niemiec i męczennik za wiarę, „zdumiewający entuzjasta Polaków”. Drugi patron, żyjący w XVII wieku św. Andrzej Bobola, również męczennik za wiarę, kilka lat głosił Ewangelię w kościele jezuitów w Łomży.

Stąd wywodzili się wybitni ludzie Kościoła późniejszych wieków.

Z dumą o łomżyńskich korzeniach zawsze mówił kardynał Stefan Wyszyński, Prymas Tysiąclecia: urodził się w Zuzeli, mieszkał w dzieciństwie w Andrzejewie, w latach 1915 - 1917 był uczniem Prywatnej Siedmioklasowej Szkoły Handlowej Męskiej w Łomży.

W 2014 r. świat i Polska dowiedziały się o ks. Mikołaju Ignacym Ferencu, kapucynie z Łomży, który w 1944 r. został bestialsko zamordowany przez banderowców, a wcześniej uratował dwójkę Żydów. 70 lat później staraniem żony ocalałego żydowskiego chłopca, jako jedyny z Łomży, uhonorowany został medalem „Sprawiedliwy wśród narodów świata”.

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Nie jestem sam, Pożegnanie komendantów, Ziemianki dla nietoperzy, Awizo od gońca, Drzewna ocalała, Zyskowna spółka, Oczekiwanie na dotację, Nowa remiza, „Psia” akcja, Strajk o samowolki, Niewolnik Łomży. Kliknij tutaj


Ulepiła gminę

Helenę Kiersztan pożegnali emerytkę trzej wójtowie (od lewej): Piotr Kłys, Kazimierz Dąbkowski i Jacek Nowakowski; na pamiątkę dostała urzędową tabliczkę ze swoim nazwiskiem

1 stycznia 1973 roku 10 Gromadzkich Rad Narodowych z okolic Łomży zostało połączonych w jedną gminę Łomża. Połączenie było na papierze. Realnie nie istniał taki twór. Trzeba było mozolnie, krok po kroku, z 10 administracyjnych organizmów budować jeden.

„Wtedy zaczęłam pracować w Urzędzie Gminy Łomża. Miałam w zakresie obowiązków kulturę, oświatę, opiekę społeczną. Z 10 Gromadzkich Rad ściągałam dokumenty, sortowałam, scalałam, lepiłam. Tworzyłam jeden program dla jednej gminy”, wspomina Helena Kiersztan.

Miała 26 lat. Była dobrą urzędniczką. Wszyscy ją chwalili.

„Pewnego razu poszłam na ślub znajomych do Urzędu Miejskiego w Łomży. Zastępca naczelnika USC, która udzielała ślubu, robiła to tak pięknie, że zapragnęłam być taka, jak ona. Udzielanie ślubów stało się moim marzeniem”.

Marzenie szybko się spełniło. Miała 28 lat, gdy została kierowniczką USC gminy Łomża. Była nią bez przerwy 40 lat. Udzieliła 3 000 ślubów.

Kierowanie USC to nie tylko galowy strój, łańcuch na szyi, kwiaty, szampan, piękne młode pary, eleganccy goście. To kontakt z ludźmi na co dzień, ich sprawami, niełatwymi losami, tajemnicami. Zawsze słuchała ich największych tajemnic z uwagą, żeby pomóc. Nigdy ich nie zdradziła.

W ostatnich latach z wielkim zaangażowaniem organizowała spotkania, na których władze gminy honorowała małżeństwa z najdłuższym stażem. Osobiście docierała do złotych jubilatów, by przekonać ich do odwiedzenia Urzędu Gminy. Wkładała w spotkania całe serce, bo jak mówiła, może były to ostatnie tak uroczyste publiczne wyjścia w życiu tych ludzi. Doceniał jej zaangażowanie ówczesny wójt Jacek Nowakowski. Nie chciał słyszeć o jej odejściu na emeryturę.

„Jestem mu za to bardzo wdzięczna. Dzięki niemu dożyłam w pracy 68 lat”, dodaje pani Helena.

W miniony czwartek, po ponad 40 latach w USC Łomża, odeszła na emeryturę. Kwiatami, uściskami i łzami w oczach pożegnali ją wszyscy urzędnicy. Była dla młodych wzorem życzliwego stosunku do współpracowników i petentów.

Pożegnali ją wszyscy trzej wójtowie, z którymi pracowała: Kazimierz Dąbkowski, Jacek Nowakowski i Piotr Kłys. Na pamiątkę otrzymała tabliczkę ze swoim nazwiskiem z drzwi pokoju, w którym urzędowała.

„Powieszę ją na drzwiach mojej sypialni!”, zażartowała.

(ann)

Całość w wydaniu papierowym i e-kontakty. Ponadto: Więcej bezkarnych złodziei, Chcą budować w Łomży, Taniej w MPK?, Papieskie stypendia, Milion na Filharmonię, Łomżyńskie razem, Mleko bez limitów. Kliknij tutaj


Jak biznesmeni od Galerii Narew Łomżę za nos wodzili

CBA w ratuszu

Kolejne dokumenty, dotyczące umów i porozumień władz Łomży z biznesmenami od Galerii Narew trafiły w ręce CBA po ich drugiej wizycie w ratuszu. Są to: porozumienie z 2009 roku z aneksem, dotyczące przebudowy dróg miejskich w rejonie planowanej galerii handlowej (tzw. offset); dokumentacja dotycząca zwolnienia z podatku od nieruchomości powiązanej z biznesmenami od Galerii Narew firmy Gemark oraz zamiany przez ratusz gruntów z tą firmą w 2007 roku; dokumentacja dotycząca przygotowania i uchwalenia przez Radę Miejską zmian w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na terenach po byłej Bawełnie na podstawie wniosku złożonego przez firmę Gemark; dokumenty dotyczące wypłaty w 2014 roku przez miasto odszkodowania ponad 1 mln zł biznesmenom od Galerii Narew za tereny przejęte pod drogę, które wcześniej miasto oddało biznesmenom w ramach zamiany po trzykrotnie niższej cenie.

CBA poprosiło też o wszystkie protokoły z posiedzeń Rady Miejskiej oraz komisji, na których poruszano sprawę budowy Galerii Narew.

Postępowanie ma wyjaśnić, czy miejscy urzędnicy na każdym etapie kontaktów z biznesmenami od niedoszłej Galerii Narew właściwie dbali o interes publiczny. Już wiadomo, że porozumienie w sprawie offsetu jest tak sformułowane, iż miasto wypełniając jego zapisy musiało wykonywać na własny koszt dodatkowe prace. Obecnie nie może go ani zerwać, ani wyegzekwować obowiązków, jakie nałożyło na biznesmenów od Galerii Narew.

(ann)

Ponadto w wydaniu papierowym i e-kontakty: Zatracenie, Na peryferiach Kościoła, Mniej wypadków, więcej ofiar, Śniadowo z Orkiestrą, Książki więźniom, Malinowa miłość, Wymiatacz, Wiedza z pierwszej ręki, Księga Pani Anny. Kliknij tutajZdjęcie z konkursu

Filmy (108)

PRODUCENT SIATKI OGRODZENIOWEJ. Bramy, słupki, PANELE OGRODZENIOWE. 86/216 22 27, 604 231 333 www.siatki-stal.pl (fak.00080/19-o-i)

...wejdź do działu

Frankfurt n/Menem i okolice – soboty, środy, 85 747 – 43 – 63, 602 – 681 – 677 (fak.00003/19-o-i)

...wejdź do działu

Sprzedam siedlisko 0,60 ha z domem, ogrodem i stawem. Tel. 600 – 343 – 819 (fak/sms)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Oddam” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 – 42 – 43

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek