Nasza strona wykorzystuje pliki cookies.

Korzystając z nią wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. W każdej chwili możesz zmienić ustawienia przeglądarki decydujące o ich użyciu.

Nasze imprezy/Nasze konkursy/Nasz patronat/Obwieszczenia/Praca/Przetargi/Ogłoszenia SMS

Fundusze Europejskie/Redakcja/Prenumerata/Biuro ogłoszeń/Cennik ogłoszeń/Napisz do nas/Promocja/Śpiewnik biesiadny

20 lipca 2018r., imieniny: Czesława, Hieronima, Eliasza

Informator/E-kontakty/Niezbędnik/To ciekawe!

Informator

Niezbednik

Belgia, Niemcy, Holandia, soboty, niedziele, poniedziałki, środy, czwartki – klimatyzacja, DVD, 85 747 – 00 – 01, 602 – 664 – 771 (fak.00031/18-o-i)

...wejdź do działu

Kupię świerk tartaczny po korniku posusz, drzewo tartaczne, sosna, olcha lub las do wycinki. Tel. 500 – 722 – 472 (fak/sms)

...wejdź do działu

Sprzedam Volkswagen Passat B4, (1994), 1.9 tdi, kombi, 90 KM, przebieg 270 tys. km. Tel. 507 – 959 – 574 (fak/sms)

...wejdź do działu

Ogłoszenia w rubryce „Przyjmę” zamieszczamy bezpłatnie. Treść można przesłać na adres: redakcja@kontakty-tygodnik.com.pl lub podać telefonicznie: 86 216 42 43

...wejdź do działu

Sonda

Czy jesteś za likwidacją gimnazjów?

  • Tak
  • Nie
  • Nie mam zdania

Na gorąco

Bezkrytyczny kult żołnierzy „wyklętych” prowadzi do pomniejszenia lub zdyskredytowania znaczenia innych postaw oporu i walki wobec komunistycznej władzy!

Żołnierze (nie tylko) „wyklęci”

Żołnierze „wykleci” legendę zawdzięczają narracji zbudowanej na odwołaniu się do utrwalonej w naszej historii walce o ojczyznę z bronią w ręku, ofierze krwi, heroiczności postaw, bezkompromisowości, jednoznaczności. Chociaż, jak mówią historycy, „wyklęci” to pojęcie wyidealizowane, mity chodzą swoimi mniej lub kreowanymi drogami.

Kult bezkompromisowości żołnierzy „wyklętych” prowadzi równocześnie do pomniejszenia lub zdyskredytowania znaczenia innych postaw oporu i walki wobec komunistycznej władzy, jakoby postaw niejednoznacznych i opartych na kompromisie.

O podejmowanych wyborach decydował rozmiar doświadczeń lat wojny, a przede wszystkim ocena rzeczywistości. Jedni nie złożyli broni, podjęli walkę. Inni, którzy przeżyli powstanie warszawskie, w którym zagładzie uległo całe miasto, domagali się weryfikacji naszego patriotyzmu romantycznego, krwi przelanej w imię wartości z dobrze skalkulowaną szansą zwycięstwa. Dla wielu, odpowiedzialność za ojczyznę, zrujnowaną w czasie wojny, w tym i nasze miejsce do życia, odpowiedzialność za polską kulturę, życie społeczne, za sferę życia duchowego, religijnego, domagała się przede wszystkim kompromisu z rzeczywistością.

„Gdzieś w tym czasie słuchałem radia, (...) natrafiwszy przypadkiem na informacje z jakiegoś bardzo autorytatywnego ośrodka zachodniego. Pamiętam, jak duże wrażenie zrobiła na mnie wypowiedź, że trzeba piętnastu lat, aby Stany Zjednoczone dorównały uzbrojeniu Rosji. A więc piętnaście lat czekania na jakąś zmianę lub poprawę – pomyślałem. Ta audycja radiowa stała się dla mnie punktem przełomowym. Powiedziałem sobie: żadnego desantu i żadnej wojny (III wojny światowej nie będzie); nie można żyć „na niby” i w ciągłej tymczasowości, nie można wyłącznie czekać i egzystować po to, aby przetrwać”, pisał cenzurowany w PRL historyk Stefan Świeżawski.

W katolickim „Tygodniku Warszawskim” (zlikwidowanym już w 1948 r. przez ówczesne władze komunistyczne) jeden z redaktorów po pobycie w poniemieckim miasteczku na przyłączonych do Polski ziemiach zachodnich w artykule pt. „Wybory a tramwaje w Słupsku” podzieli się z czytelnikami swoją refleksją „od końca XVIII wieku energię najlepszych jednostek w narodzie pochłaniała nie praca, ale walka; walka nie tylko z wrogiem zewnętrznym, ale także wewnętrznym, który ośmielał się inaczej pojmować dobro Polski”....

Całość w wydaniu papierowym i e-kontakty od czwartku, 22 lutegoZdjęcie z konkursu

Filmy (105)

Zatrudnię kierowcę kat. C+E. Tel. 602 – 776 – 714 (p-000829-o)

...wejdź do działu

PRODUCENT SIATKI OGRODZENIOWEJ. Bramy, słupki, PANELE OGRODZENIOWE. 86/216 22 27, 604 231 333 www.siatki-stal.pl (fak.00099/18-o-i)

...wejdź do działu

Z powodu choroby zamienię M3, IV piętro, ul. Dmowskiego, Łomża, na M4 parter. Tel. 603 – 446 – 934 (fak/sms)

...wejdź do działu

Oddam suczkę po matce owczarku niemieckim w dobre ręce. Tel. 503 – 944 – 074 (o/b)

...wejdź do działu

Copyright © Kontakty / Webmaster _duszek